Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2016

PMP 2016 wraca do Tolmina!

PMP 2016 (3)Po 2 latach Paralotniowe Mistrzostwa Polski wracają do Tolmina w Słowenii. Impreza odbędzie się w dniach 22-28 maja 2016r.

W tym roku zawody odbędą się w formule Polish-Hungarian Open wspólnie z Węgrami. To już jest tradycja, że co roku PMP organizujemy wspólnie z którymś z krajów z naszego regionu. Po Litwie, Ukrainie, Czechach i Słowakach czas na Węgrów. W ostatnich latach węgierscy piloci wysoko plasują się w rankingach i osiągają duże sukcesy w międzynarodowych imprezach. Wygląda więc, że pojedynek polsko-węgierski będzie mieć odpowiedni ciężar gatunkowy.

 

 

PMP 2016 (4)Aktualny Mistrz Polski - Michał Gierlach - oczekuje na challengerów. Kto mu rzuci rękawicę? Rok temu Bartek Moszczyński mocno naciskał Spajka. Jak będzie w tym roku? Niedługo się okaże. Wiosenne przeloty pokazały, że Michał jest w niezłej formie. Będący na czele aktualnego rankingu Paweł Faron też chce się odkuć za zeszły sezon. Co na to inni Mistrzowie z poprzednich lat? Rejestracja rusza w sobotę 21 maja.

 

W zawodach weźmie udział niemal 150 pilotów z czego ponad 70 z Polski. Będzie komu kibicować. 

Codzienne relacje on-line będą widoczne dzięki livetrackingowi na stronie Airtribune.com (https://airtribune.com/ppo2016/livetrackers).

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia na żywo codziennych wyścigów.

 

PMP 2016 (5) 

Zawody w doborowym towarzystwie

PMP 2016 (26)Formuła organizacji PMP wspólnie z którymś z krajów z naszego regionu Europy sprawdza się doskonale od lat. PMP były już organizowane wspólnie z Litwą, Ukrainą, Czechami i Słowacją. W tym roku pojawił się pomysł organizacji zawodów wspólnie z Węgrami. Polish-Hungarian Paragliding Open 2016 w Tolminie okazał się strzałem w dziesiątkę. Frekwencyjnym i sportowym sukcesem. Pierwszy raz polskie zawody miały tak dużo zgłoszeń, że trzeba było wprowadzić restrykcyjne zasady kwalifikacji, w oparciu o Polski Ranking Pilotów Paralotniowych.

 

Budowana konsekwentnie od lat ranga Polish Paragliding Open, jako poważnej imprezy międzynarodowej, przyniosła piękne efekty. Poza polską i węgierską czółówką w zawodach wzięło udział kilku bardzo dobrych pilotów zagranicznych z Dusanem Orosem i braćmi Vyparina na czele.

 

Camp Gabrije pod dowództwem Gaspera Prevca jak zawsze okazał się gościnny i ... tolerancyjny (tak, tak... kilka nocnych imprez

PMP 2016 (50)

 przetoczyło się przez kamping z siłą Wodogrzmotów Mickiewicza). Prognozy pogody początkowo nie były najlepsze, ostatecznie jednak zaklęcia i magiczne rytuały głównodowodzącej zawodów (w osobie Karoliny naturalnie) ukoiły Boreasza i jego kumpli pozwalając rozegrać cztery dobre konkurencje. Bogowie wiatru dawali się mimo wszystko we znaki w pierwszych dwóch konkurencjach. Poszarpane kominy nad Kobalą i zachodni wiatr w masywie Stola odsiewały chłopców od mężczyzn i podlotki od prawdziwych Amazonek przestworzy. Nie było łatwo. Może jedynie ostatni task okazał się zbyt łatwy, nie dając szans ambitnym pilotom na odrobienie strat.

 

PMP 2016 (52)Teraz to już jednak historia. Zawody zdominował Dusan Oroz ze Słowenii, który wygrał wszystkie cztery taski i zdobył 2996 punktów na 3000 możliwych. Ten gość chyba miał jakieś nitro-dopalacze w komorach bo trudno to wytłumaczyć zwykłymi umiejętnościami normalnego pilota. No ale żarty żartami na bok. Nasz Spajk niewiele ustępował Dusanowi i stracił w czterech taskach do zwycięzcy ledwie 43 punkty. Zajął tym samym 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, ze sporą przewagą nad Mate Nagy'im z Węgier i kolejnym Słoweńcem - Bojanem Gabersekiem. Pierwszą dziesiątkę skomponowało ostatecznie 3 Słoweńców, 3 Węgrów i 4 Polaków. Wśród kobiet triumfowała Klaudia Bułgakow przed Adel Honti z Węgier i Evgeniją Bielową z Rosji.

 

W klasyfikacji Mistrzostw Polski na podium stanęło 3 wcześniejszych Mistrzów. Wygrał zdecydowanie Michał "Spajk" Gierlach przed Mariuszem Wiśniowskim i Markiem Robelem.

Wśród kobiet oczywiście zwyciężyła Klaudia Bułgakow przed Dominiką Kasieczko i ... Magdą Pawlak, ambitną pilotką z Warszawy, która zaczyna wdzierać się na paralotniowy Olimp. Dominacja Klaudii jest wciąż niepodważalna. Zdobyła 2x więcej punktów niż kolejna pilotka i miejmy nadzieję, że ten fakt wkurzy (pozytywnie) latające dziewczyny i za rok postawią Mistrzyni silniejszy opór.

 

PMP 2016 (60)W kategorii sport i serial klasę pokazał Przemek Licznerski. Przemek od kilku lat pokazuje jak wycisnąć z paralotni klas C czy D ostatnie soki i w wyrównany sposób rywalizować ze skrzydłami wyczynowymi. Godny następca niezapomnianego Pesona. Szacun.

 

W klasyfikacji drużynowej nic się od zeszłego roku nie zmieniło. Wygrał UFO Team przed Żywiec Team i Warszawskim Klubem Paralotniowym "Tęcza". Te 3 teamy już chyba na dobre podzieliły między siebie miejsca na podium. Wypatrujemy jednak kolejnych ekip z ambicjami zawalczenia o medale. 

 

Okazja do rewanżu pojawi się już za rok. Organizatorzy PMP i KLiP wstępnie zaplanowali przyszłoroczne Mistrzostwa na sierpień w Bułgarii. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Wyniki zawodów

PMP 2016 (84)I. PMP 2016

1. Michał Gierlach

2. Mariusz Wiśniowski

3. Marek Robel

 

 

PMP 2016 (75)II. Klasyfikacja kobieca

1. Klaudia Bułgakow

2. Dominika Kasieczko

3. Magdalena Pawlak

 

 

PMP 2016 (74)III. Sport

1. Przemysław Licznerski

2. Marek Mogielnicki

3. Krzysztof Maciejczuk

 

 

PMP 2016 (73)IV. Drużyny

1. UFO Team

2. Żywiec Team

3. Warszawski Klub Paralotniowy "Tęcza"

 

Szczegółowe wyniki na stronie Airtribune.com (https://airtribune.com/ppo2016/results).

Ciekawa relacja z imprezy jak zwykle dostępna na blogu Mariusza Wiśniowskiego (http://paralotniarz.com.pl/pl/node/226).

Fotki z zawodów dostępne jak zwykle w naszej Galerii (http://kadra-paralotniowa.pl/galeria/event/PMP2016Tolmin) oraz na stronie FB zawodów (https://www.facebook.com/Polish-Paragliding-Open-Championship-207966299215043/).

 

Sponsorzy zawodników

 • a1.jpg
 • a2.jpg
 • a4.jpg
 • a5.jpg
 • a6.jpg
 • a7_qnt.jpg
 • a8-alti-paralotnie-logo.png
 • a9-up_logo.jpg
 • conn.jpg
 • fly.jpg
 • flylite.jpg
 • lang.jpg
 • lukoil.jpg
 • musing.jpg
 • naviter.png
 • psp_1.jpg
 • salewa2.jpg
 • sol_logo.jpg
 • zanier.jpg