Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2014

 

Terminy i miejsce PMP 2014

W 2014r. Paralotniowe Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane w 2 edycjach:

 

1. Polish and Lithuanian Paragliding Open Championship 2014 rozgrywane w Tolminie na Słowenii w terminie 8-14 czerwca 2014r.

2. Paralotniowe Mistrzostwa Polski (2 runda) rozgrywane w Szczyrku w terminie 10-13 lipca 2014r.

 

Organizatorem obu imprez jest Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe a rejestracja zawodników odbywa się poprzez stronę internetową organizatora: Rejestracja PMP Tolmin.

  guzaDSC 0023   guzaDSC 0081   guzaDSC 0124

 

Polish & Lithuanian Paragliding Open 2014

Pierwsza edycja PMP AD2014 odbyła się w spektakularnych warunkach. Pogoda dopisała i odbyły się 4 fantastyczne konkurencje mające przeciętnie 80-90 km. Warunki meteo dopisały do tego stopnia, że wielu pilotów z czołówki... zapomniało o obowiązującym w Tolminie limicie wysokości 2800m npm. Kary za naruszenie strefy posypały się obficie i mocno przetasowały klasyfikację.

Ostatecznie w klasyfikacji ogólnej P&LPO zwyciężyli:

 

Tolmin 29

 

1. Primoz Susa (SLO)

2. Marek Robel (POL)

3. Peter Vyparina (SVK)

 

 

 

 

Więcej wyników na stronie PSP: Wyniki

 

Relacje

Relacje z zawodów można znaleźć na stronie organizatora: relacje. Foto-relacje widziane okiem Kasi Bugaj i Ewki Guzy dostępne są w zakładce Galeria: PMP Tolmin 2014.

  Tolmin 04   Tolmin 07   Tolmin 16

 

W oczekiwaniu na Szczyrk

Dogrywka PMP w Szczyrku zapowiada się elektryzująco. Wielu pilotów, którzy zaliczyli kary w Tolminie ma nadzieję na przynajmniej 1 konkurencję co pozwoli "odrzucić" najgorzej punktowaną. Zgodnie z regulaminem PMP, w przypadku rozegrania 5-7 konkurencji wynik najsłabszej można odrzucić. Czekamy na II rundę i dobrą pogodę. Do zobaczenia w Szczyrku!

 

 

PMP 2014 Szczyrk/Beskidy

Wreszcie ruszyło! Druga runda PMP 2014 w Szczyrku rozpoczęta

 

Task 1

 

Pomimo kiepskich prognoz rozłożony został krótki task długości 33 km. Po 2 dniach mocnego deszczu nikt nie spodziewał się rewelacji. Pogoda jednak spłatała figla. Ok. 13:00 podstawy podniosły się na 1100-1200 m npm a Karolina ogłosiła, że lecimy w formule Speed Run. Okno otwarte od 14:00.

 

IS Szczyrk 2014 (39)  IS Szczyrk 2014 (46)  IS Szczyrk 2014 (49)

 

Początek słabowity lecz po pół godzinie żagla po północnej stronie zbiornika wreszcie większości pilotów udało się wykręcić podstawę i przeskoczyć na Jaworzynę. Tu już niestety zaczęły się schody. Mała grupka pilotów skoczyła nad dolinę podczas, gdy reszta próbowała się wykręcić nad Jaworzyną i lecieć górami. Ostatecznie słuszna okazała się strategia lotu nad Doliną Żywiecką. Grupka z Klaudią, Kumem i Łosiem doleciała do mety. Jedynie Preczmek siadł 2 km przed metą. Reszta w większości lądowała pod Jaworzyną.

 

Task padł łupem Klaudii. Gratulacje! Mistrzyni wciąż w dobrej formie.

 

IS Szczyrk 2014 (58)

Na podium T1 stanęli:

 

1. Klaudia Bułgakow

2. Paweł Kumorek

3. Artur Łosik

 

Więcej wyników na stronie PSP w zakładce Szczyrk - Wyniki. Fotorelacja z zawodów w zakładce Galeria - PMP Szczyrk 2014.

W oczekiwaniu na waruna...

Pogoda nas nie rozpieszcza. Po czwartkowym tasku pozostały senne wspomnienia. Deszcz i silny wiatr uniemożliwiają rozegranie kolejnych konkurencji. Na szczęście organizator (wielkie dzięki Karolcia!) zorganizował imprezę integracyjną na Białym Krzyżu, podczas ktorej czwartkowy task został rozłożony na kwarki, atomy i inne boskie cząstki. A że jadła i napitków nie zabrakło, wyobraźnia podpowiadała wiele interesujących scenariuszy skutecznego dolotu. Nad ranem już wszyscy byli na mecie.

Impreza (1)  Impreza (2)  Impreza (3)

Impreza (4)     Impreza (8)     Impreza (9)

Cierpliwość nagrodzona

Po 2 dniach deszczu i wiatru niedziela zrobiła się obiecująca.

 

Task 2

 

Prognozowany wiatr z pd-zach. spowodował, że piloci znów zebrali się na Górze Żar. Od rana budowały się piękne cumulusy wzbudzając entuzjazm pilotów i organizatorów. Ostatecznie rozłożony został task 63 km z metą w Nowym Targu, a okno startowe otwarte zostało o 13.15.

 

 Szczyrk T2 (01)   Szczyrk T2 (06)   Szczyrk T2 (07)
 

Porywy i zmienne kierunki wiatru sprawiały, że starty odbywały się z przerwami. Wielu pilotów powtarzało starty po nieudanych próbach. W ten sposób uformowały się 3-4 grupki, które po wykręceniu podstawy w 15-20 minutowych odstępach ruszały na trasę.

 

Około 14.00 wiatr nasilił się i zmienił kierunek na SSW. Piloci, którzy ruszyli na trasę w pierwszej grupie mieli najlepsze warunki. Ci startujący później musieli zmagać się z nasilającym się bocznym wiatrem i poszarpaną termiką. Większość pilotów lądowała 15-25 km od startu, w okolicy Suchej Beskidzkiej.

 

Szczyrk T2 (18)  Szczyrk T2 (22)  Szczyrk T2 (16)

 

Na mecie jako pierwszy zameldował się Mariusz Wiśniowski a nieco później doleciał Paweł Kumorek. Wojtkowi Maliszewskiemu i Klaudii zabrakło kilku kilometrów. Pierwsza trójka T2 ułożyła się więc następująco:

 

1. Mariusz Wiśniowski

2. Paweł Kumorek

3. Wojtek Maliszewski

 

Szczegółowe wynik są zaprezentowane na stronie PSP - Szczyrk T2.

Zwycięzcy AD2014

Tegoroczne Paralotniowe Mistrzostwa Polski były bardzo udane i stały na wysokim poziomie sportowym.

W trakcie 2 edycji rozegrano 6 konkurencji. Zawody w Słowenii były spektakularne i obfitowały w gwałtowne zwroty akcji. Edycja beskidzka wymagała cierpliwości, uwagi i umiejętnego "czytania" warunków meteorologicznych.

W zawodach startowała rekordowa liczba pilotów. W obu edycjach PMP 2014 wystartowało 74 pilotów.

 

Szczyrk T2 (26)Mistrzem Polski AD 2014 i posiadaczem Pucharu Przechodniego został Marek Robel z Krakowa. Mistrzynią Polski wśród kobiet została Klaudia Bułgakow z Warszawy. Wielkie gratulacje!  Ostateczne wyniki PMP 2014 są więc następujące:

 

Klasyfikacja generalna:

 

1. Marek Robel (Niviuk Icepeak 7 Pro)

2. Paweł Kumorek (Niviuk Icepeak 6)

3. Mariusz Wiśniowski (Ozone Enzo 2)

 

Klasyfikacja kobieca:

 

1. Klaudia Bułgakow (Niviuk Icepeak 7 Pro)

2. Dominika Kasieczko (Ozone Delta 2)

3. Agnieszka Dobrzańska (SOL Synergy 5)

 

 

Drużynowym Mistrzem Polski została ekipa UFO Team.

 

Szczegółowe wyniki obu edycji oraz wyniki generalne PMP znajdują się na stronie organizatora zawodów - PSP (www.psp.org.pl).


Zakonczenie (1)  Zakonczenie (2)  Zakonczenie (3)


Zakonczenie (8)    Zakonczenie (4)     Zakonczenie (7) 

 

 

 

 

Sponsorzy zawodników

 • a1.jpg
 • a2.jpg
 • a4.jpg
 • a5.jpg
 • a6.jpg
 • a7_qnt.jpg
 • a8-alti-paralotnie-logo.png
 • a9-up_logo.jpg
 • conn.jpg
 • fly.jpg
 • flylite.jpg
 • lang.jpg
 • lukoil.jpg
 • musing.jpg
 • naviter.png
 • psp_1.jpg
 • salewa2.jpg
 • sol_logo.jpg
 • zanier.jpg