Historia paralotniarstwa

 

A na początku była... paralotnia

PG David Barish 1965Paralotniarstwo jest najmłodszym sportem lotniczym. Jego idea powstała pod koniec lat 60. w USA, gdzie David Barish opracował ideę „szybującego spadochronu” i rozpoczął pierwsze zloty z wysokich gór. Po kilku latach prób i pokazów projekt ten trafił do szuflady ze względu na brak zainteresowania ze strony wojska czy potencjalnych pilotów rekreacyjnych.
AcroParalotnie szybko stały się sportem bardzo popularnym we francuskich Alpach już w latach 80. XX w., skąd przywędrowały do Polski. Pierwsze zawody paralotniowe w naszym kraju rozegrano w 1989 roku, a pierwsze oficjalne Paralotniowe Mistrzostwa Polski zostały rozegrane w czerwcu 1992 roku w Kowarach. Starty odbywały się z Małej Kopy w Karpaczu, a startowało wówczas 48 zawodników. Pierwszym Mistrzem Polski został Piotr Dziergas z Bielska-Białej. Od tamtych czasów minęło już ponad 25 lat a nasz sport wciąż dynamicznie się rozwija pozwalając na pokonywanie kolejnych granic.
BritOp Pedro 2012Stopniowo uczyliśmy się rywalizacji sportowej w zawodach, na których punktowano czas utrzymania się w powietrzu i celność lądowania. Później, w pierwszej połowie lat 90tych, typowym zadaniem stały się kilkunastokilometrowe trasy. Dzisiejsze zawody to start około setki pilotów i kilkugodzinny wyścig po skomplikowanej, łamanej trasie. Taski sięgają stu i więcej kilometrów, po których najlepsi lądują w sekundowych odstępach na mecie, a pozostali zjeżdżają się ze zboczy gór, pól i łąk, na których lądowali po drodze.

FaronPolskich paralotniarzy można spotkać praktycznie we wszystkich górach świata, od chilijskich Kordylierów, przez Nepal po australijskie Góry Wododziałowe. Polskie rekordy przelotowe to ponad 400 km w jednym locie, a polscy piloci przelotowi (cross country) to licząca się i zauważalna grupa, obecna co roku na czołowych miejscach światowych rankingów przelotowych.

 

Od początku polscy piloci są też obecni w jednym z najtrudniejszych wyścigów (a w zasadzie ultra-maratonów) paralotniowych – X Alps – czyli ponad 1000 km trasie przez Alpy, z Salzburga do Monaco, którą można pokonać jedynie lecąc paralotnią lub maszerując, z całym sprzętem na plecach.

 

PWCPolskie góry nie należą do największych, dlatego kilka lat trwało zanim osiągnęliśmy poziom światowej czołówki z krajów alpejskich. Dziś jednak polscy piloci nie mają się czego wstydzić - zdobywane przez nas w ostatnich latach tytuły Wicemistrza Europy (Rafał Łuckoś 2010) czy Mistrzyni Świata (Klaudia Bułgakow 2013) najlepiej świadczą, że wieloletnia praca nie poszła na marne.

Polscy Mistrzowie

PMP Bassano 199925 lat paralotniarstwa to kawał historii i już kolejne generacje pilotów aktywnych w tym pięknym sporcie. Najważniejszą imprezą sportową są w Polsce oczywiście Paralotniowe Mistrzostwa Polski, które wykreowały wielu niezapomnianych mistrzów, osiągających sukcesy międzynarodowe. Nazwisk Krzyśka Dudzińskiego, Krzyśka Ziółkowskiego, Rafała Łuckosia, Wojtka Maliszewskiego czy Pawła Farona nie trzeba nikomu wśród paralotniarzy przedstawiać.

PodiumW ostatnich latach objawiła się nowa, ambitna generacja młodych pilotów, mocno depcząca po piętach Starym Mistrzom. Z zapartym tchem będziemy śledzić tę rywalizację.

 

 

 

 

 

Poniżej prezentujemy historycznych zwycięzców PMP:

 

1992                    Piotr Dziergas

1993                    Krzysztof Dudziński

1994                    Grzegorz Olejnik

1995                    Wojciech Chyla

1996                    [PMP nie zostały rozegrane]

1997                    [PMP nie zostały rozegrane]

1998                    Krzysztof Dudziński

1999                    Wojciech Maliszewski

2000                    Roman Witkowski

2001                    Krzysztof Ziółkowski

2002                    Marcin Tobiszewski

2003                    [PMP nie zostały rozegrane]

2004                    Marcin Tobiszewski

2005                    Wojciech Maliszewski

2006                    Paweł Faron

2007                    [PMP nie zostały rozegrane]

2008                    Krzysztof Ziółkowski

2009                    Rafał Łuckoś

2010                    Dariusz Chrobak

2011                    Rafał Łuckoś

2012                    Piotr Mieszczak

2013                    Mariusz Wiśniowski

2014                    Marek Robel

2015                    Michał Gierlach

2016                    Michał Gierlach

Klaudia Brit OpenWielkie sukcesy odnoszą też polskie kobiety w tym pięknym sporcie. Przez wiele lat "rządziły" Tamara Dudek i Kaśka Gruźlewska. Obecnie klasą samą dla siebie jest Klaudia Bułgakow – Mistrzyni Świata z 2013 r. i wielokrotna Mistrzyni Polski. Klaudia, czekamy na kolejne sukcesy!

Zapraszamy do kibicowania i wspierania dalszych sukcesów polskich pilotów paralotniowych!

Sponsorzy zawodników

 • a1.jpg
 • a2.jpg
 • a4.jpg
 • a5.jpg
 • a6.jpg
 • a7_qnt.jpg
 • a8-alti-paralotnie-logo.png
 • a9-up_logo.jpg
 • conn.jpg
 • fly.jpg
 • flylite.jpg
 • lang.jpg
 • lukoil.jpg
 • musing.jpg
 • naviter.png
 • psp_1.jpg
 • salewa2.jpg
 • sol_logo.jpg
 • zanier.jpg